Kwaśna i zasadowa gleba – co można sadzić?

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z różnym rodzajem gleby. Jedne są bardziej zasadowe, inne bardziej kwaśne, a to oznacza, że jeśli chcemy, aby nasze rośliny na nich rosły, to musimy stosować odpowiedniego rodzaju nawozy. Ale możemy się też pokusić o inne rozwiązanie.

Możemy sprawdzić czy jest to kwaśna gleba, zasadowa gleba i na podstawie tej wiedzy, wybrać odpowiednie rośliny. A więc takie, które idealnie będą się czuły właśnie w tym rodzaju gleby, dzięki czemu, nie będziemy musieli się przejmować żadnym nawożeniem i specjalnym ich pielęgnowaniem.

Co do kwaśnej gleby?

Wiemy już, że u nas jest kwaśna gleba i chcemy to wykorzystać, aby mieć pewność, że będziemy mogli się pochwalić naprawdę pięknym ogrodem? Jeśli tak, to koniecznie musimy zobaczyć, jakie rośliny w takiej glebie będą się czuły najlepiej.

Może się wówczas okazać, że w kwaśnej glebie najlepiej posadzić: wrzos, hortensję, magnolię czy żarnowiec miotlasty. Te rośliny lubią ziemię kwaśną, a to oznacza, że jeśli taką mamy i je posadzimy, to nie będziemy musieli się już aż tak bardzo przejmować ich odpowiednim nawożeniem, bo będą one miały wszystko co konieczne do swojego rozwoju. Co więcej, może się też okazać, że sama ich pielęgnacja, będzie znacznie łatwiejsza i mniej czasochłonna, a efekty końcowe jakie dzięki temu uzyskamy, będą dla nas naprawdę zachwycające.

Co w zasadowej?

Przeprowadziliśmy odpowiednie testy i nie mamy już wątpliwości, że zasadowa gleba to właśnie ta, która znajduje się w naszym ogródku? Jeśli tak faktycznie jest, to koniecznie powinniśmy posadzić w niej: dzwonki, goździki, macierzankę albo zawilec. Tutaj podobnie jak przy kwaśnej glebie, rośliny będą miały wszystko co niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, my nie będziemy musieli się przejmować pH gleby, a to też oznacza, że nie będziemy musieli na nią stosować specjalnych nawozów, które miałyby zminimalizować jej zasadowy charakter. Jeśli wiemy, że zasadowa gleba jest właśnie u nas, to powinniśmy tą wiedzę wykorzystać, po prostu sadząc te rośliny, które mają największą szansę na faktyczny wzrost w takiej glebie.

Wówczas przy niewielkim wysiłku będziemy mogli się cieszyć ze wspaniałych efektów, a to oznacza, że będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem. Warto zobaczyć dla jakich roślin będzie najlepsza zasadowa gleba, a dla jakich kwaśna gleba. Im większą wiedzę będziemy mieć na ten temat, tym łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie rośliny, a to oznacza, że będzie wówczas istniała większa szansa na to, że uda nam się w ten sposób stworzyć naprawdę piękny ogród, z którego będziemy dumni.