Kiedy przestać nawozić kukurydzę?

Nawet najlepszy nawóz nie pomoże, jeśli będziemy go stosować w nieodpowiedni sposób i w nieodpowiednim czasie. Dlatego też, zanim przejdziemy do nawożenia, powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć o tej czynności, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wykonane dokładnie tak jak powinno, a my będziemy mogli się cieszyć z wysokich plonów. Dlatego właśnie, warto zobaczyć, jak powinno się odbywać nawożenie kukurydzy, tak abyśmy mieli pewność, że efekt końcowy spełni nasze oczekiwania.

Na samym początku

Jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z uprawą kukurydzy, ani stresować się małymi plonami, to powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak powinno wyglądać nawożenie kukurydzy. Może się wówczas okazać, że nie możemy zapominać o nawożeniu początkowym, kiedy to nawóz będzie zlokalizowany w konkretnym miejscu, a więc 5 cm poniżej ziarna i 5 cm w bok, tak abyśmy mieli pewność, że go nie uszkodzi i nie spali.

Dzięki takiemu nawożeniu kukurydzy, będziemy mieli pewność, że już od samego początku będzie ona dobrze rosła, a ten wzrost będzie naprawdę szybki. To właśnie oznacza, że nie możemy o tej czynności zapomnieć, ponieważ później nie będzie można już jej wykonać.

W zależności od zapotrzebowania

Warto też sprawdzić, czy nasze nawożenie kukurydzy powinno polegać na podawaniu magnezu czy fosforu, albo potasu. Od tej informacji, będzie zależało to, kiedy powinno mieć miejsce nawożenie kukurydzy i w jaki sposób powinno się ono odbywać. Im większą ilość informacji na ten temat będziemy mieli, tym łatwiej będzie nam dobrać preparaty i zdecydować, czy powinniśmy się skupić na nawożeniu gleby, czy może jednak nawożenie kukurydzy powinno się odbywać poprzez preparaty dolistne.

Jeżeli musimy podać wapń, to powinniśmy to zrobić już po posianiu kukurydzy, zrobienie tego przed, nic nam nie da. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, odnośnie tego, jak powinno wyglądać nawożenie kukurydzy, to zawsze warto zapytać o to ekspertów, a także pamiętać o sprawdzaniu jakości gleby. Od wiedzy, jakie składniki odżywcze się w niej znajdują, a czego im brakuje, będzie zależało to, jakie nawozy powinniśmy zastosować i kiedy powinno dojść do ich wykorzystania. Kukurydza jest wymagającą rośliną, bo potrzebuje stałych temperatur i dobrej jakości gleby. Jednak warto włożyć w jej uprawę odpowiednią pracę i zaangażowanie, bo później będziemy mogli korzystać z plonów, jakie dzięki temu udało nam się uzyskać.

A jeśli wszystko zrobimy tak jak należy, to możemy być pewni, że będą one naprawdę spore.