Jakiego nawozu potrzebują ziemniaki?

Wielu ludzi myśli, że ziemniaki nie potrzebują specjalnej ochrony przed roślinami, tak samo jak nie potrzebują wysokiej jakości gleby. Niestety, takie myślenie powoduje, że nasze uprawy ziemniaków są stosunkowo małe, ponieważ nie otrzymują one tego wszystkiego co powinny. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze uprawy będą sporej wielkości, to musimy pamiętać o tym, że niezbędne będzie nawożenie ziemniaków. Jeśli będziemy to robić w odpowiedni sposób, możemy być pewni, że nasze uprawy będą sporej wielkości, a bulwy będą niezwykle smaczne.

Jak to jest z wapnem?

Jeżeli mamy zbyt kwaśną glebę i musimy użyć wapna, aby ten współczynnik zmniejszyć. To pamiętajmy, aby zrobić to na 2 lata przed posadzeniem ziemniaków.

Jest to bardzo ważne, ponieważ ziemniaki nie lubią być w ziemi, która dopiero co została posypana wapnem. Wówczas są bardziej narażone na działanie różnych chorób, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Nie zapominajmy o fosforze

Musimy zdawać sobie sprawę również z tego, że ziemniaki pobierają bardzo dużo fosforu, więcej niż potasu. To z kolei oznacza, że nawożenie ziemniaków powinno się odbywać przy wyborze środków, przy których mamy gwarancję, że fosfor i potas są dobrze ze sobą wymieszane, i gdzie tego pierwszego będzie więcej. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasze nawożenie ziemniaków faktycznie ma sens, że jest tam wszystko co niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i otrzymują odpowiednią dawkę wartości odżywczych.

Stosować możemy naturalne nawozy

Warto podkreślić, że nawożenie ziemniaków nie musi być trudne, jeśli dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, co jest im potrzebne.

Bardzo dobre rezultaty przynosi tutaj nawożenie obornikiem, pod warunkiem, że zrobimy to jesienią, aby wszystko miało czas się dokładnie rozłożyć. W przeciwnym razie, może się okazać, że obornik wyłożyliśmy zbyt późno i nie zacznie on działać tak jak powinien. Im większa jest nasza wiedza odnośnie tego, jak powinno wyglądać nawożenie ziemniaków, tym z pewnością nasze uprawy będą większe. To wcale nie jest takie trudne, pod warunkiem, że dokładnie będziemy się stosować do wytycznych na ten temat. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że całość będzie się dobrze rozwijała. Podstawowa wiedza na temat nawożenia ziemniaków wystarczy, abyśmy widzieli, że nasze starania nie poszły na marne i że podejmowaliśmy naprawdę dobre decyzje w tym zakresie.

Dlatego pamiętajmy, że przede wszystkim obornik, po drugie wapno nie później niż na 2 lata przed uprawą, a do tego jeszcze zapotrzebowanie jest na duże ilości fosforu, znacznie większe niż ma to miejsce w odniesieniu do potasu.