Jak działają nawozy dolistne?

Jeżeli chcemy widzieć, że nasze działania mają sens, że nasza praca włożona w uprawę roślin, faktycznie się na coś przydaje, to musimy wiedzieć, że wykorzystujemy do tego odpowiednie nawozy. Jednak żeby tak faktycznie było, musimy poznać działanie nawozów dolistnych, bo wówczas będziemy wiedzieli czego się spodziewać i co robić, aby te nasze działania faktycznie były na odpowiednim poziomie. To też oznacza, że im więcej faktów na temat tych nawozów będziemy znali, tym łatwiej będzie nam z nich korzystać.

Kiedy na pewno pomogą?

Musimy pamiętać, że w czasie upraw, mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje, takie jak np. susza, które będą miały negatywny wpływ na nasze plony. Dlatego właśnie warto wiedzieć, że w takich momentach może się przydać działanie nawozów dolistnych, bo dzięki nim szybko można uzupełnić te niedobory i znacznie zminimalizować straty.

Jeśli zadziałamy tutaj szybko i dodatkowo wykorzystamy odpowiednie nawozy, to możemy być pewni, że efekt końcowy, w postaci dużych plonów będzie dla nas bardzo zadowalający. Poza tym, nie wszystkie składniki mogą być pobierane poprzez liście. Niektóre z nich pobierane są głównie przez korzenie, dlatego nawet jeśli stosujemy nawozy dolistne, to i tak trzeba pamiętać o nawożeniu gleby. Działanie nawozów dolistnych jest raczej doraźne i stosowane w celu szybkiego wyrównania niedoborów.

W jakiej formie?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że liście nie przyswoją nawozów, które zawierają drobne elementy stałe. Ich po prostu nie będą w stanie przyswoić.

Dlatego tak ważne jest to, abyśmy nie stosowali żadnych zawiesin, bo wówczas działanie nawozów dolistnych, może nie być tak skuteczne, jak być powinno. Najlepiej stosować tutaj odpowiednio przygotowane płyny, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko jest na odpowiednim poziomie i że roślina faktycznie będzie mogła z takiego nawozu pobierać wszystko to, co jest niezbędne do jej wzrostu. No i pamiętajmy, że nie wszystkie są takiej samej jakości. Dlatego też, działanie nawozów dolistnych, będzie zależało od producenta, od składników które będą się w nich znajdowały, a to wszystko, będzie oznaczało, że im one będą lepsze, tym lepsze też będzie ich działanie. Koniecznie musimy zobaczyć jak to wszystko działania, sprawdzić kiedy działanie nawozów dolistnych jest najlepsze i na jakiej podstawie powinniśmy je wybierać. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieć, tym większa będzie szansa, że efekty ich działania będą naprawdę widoczne.

Jednak pamiętajmy, że mimo wszystko, nie zastąpią one nawożenia gleby, one powinny być po prostu uzupełnieniem tamtych nawozów. Wówczas nasza dbałość o plony będzie kompletna.