Jak przechowywać nawozy sztuczne?

Czasami jest tak, że po okresie nawożenia upraw zostają nam jeszcze nawozy. Wiele z nich ma okres przydatności od 6 – 24 miesięcy, a to oznacza, że możemy je wykorzystać jeszcze przy kolejnym sezonie. Jednak żeby to faktycznie było możliwe, musimy je odpowiednio przechowywać. Ale jak to zrobić? Tak, aby nie wyrzucać niewykorzystanego nawozu, ale jednocześnie mieć pewność, że w przyszłym sezonie będzie on tak samo skuteczny i tak samo dobrze, będzie dbał o wzrost naszych roślin?

Odpowiednie miejsce

Przede wszystkim, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli chcemy przechowywać nawozy sztuczne, to musimy mieć do tego odpowiednie miejsce. Takie, w którym nie będzie wilgoci, bo jeśli nawóz będzie wciągał wodę, to porobią się w nim grudki, albo stanie się bardziej oleisty, a co za tym idzie, okaże się, że straci on na swojej jakości. Dlatego właśnie nawozy sztuczne musimy przechowywać w suchym miejscu, gdzie temperatury będą w granicach 5 – 20°C. Warto również zadbać o to, aby miejsce, w którym chcemy przechowywać nawozy sztuczne, było odpowiednio zaciemnione i przewiewne, bo wówczas będzie największa szansa na to, że uda nam się uzyskać warunki do idealnego przechowywania tego typu produktów. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, aby takie miejsce było dobrze zabezpieczone przed dziećmi i zwierzętami, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nie będzie ono zagrażało ich zdrowiu i życiu.

Warto także dopilnować, aby takie nawozy sztuczne były postawione w pewnej odległości od siebie, tak aby się ze sobą nie wymieszały, w razie uszkodzenia opakowania. Tak samo nie powinniśmy ich trzymać w pobliżu żywności, jak i środków łatwopalnych, takich jak chociażby benzyna.

Oryginalne opakowanie

Dodatkowo, jeśli chcemy przechowywać nawozy sztuczne, to powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby były one przechowywane w oryginalnym opakowaniu. Wówczas będzie największa szansa na to, że uda nam się zachować ich odpowiednie właściwości, bo takie opakowania zazwyczaj są bardzo szczelne. Wspomnieć tutaj również trzeba, że przy tego typu opakowaniach, warto się upewnić, że nie są one uszkodzone, tak aby takie nawozy sztuczne nam się nie rozsypały. Warto się upewnić, że te opakowania są szczelnie zamknięte, że nie dojdzie do wywietrzenia się nawozu, albo do jego przewrócenia i wysypania się. Im lepiej zabezpieczymy takie nawozy sztuczne, tym większa będzie szansa, że wykorzystamy je w przyszłym sezonie i ich działanie nadal będzie na wysokim poziomie. Warto zobaczyć jak przechowywać takie nawozy sztuczne, tak aby móc z nich korzystać jeszcze w przyszłym sezonie.

Jeśli zrobimy wszystko tak jak należy, to możemy być pewni, że zachowają one swoje właściwości i nie będziemy musieli się tutaj niczym martwić.