Dobór zapraw nasiennych do zbóż.

Jeżeli zajmujemy się zbożem, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że okres siewu zaczyna się wcześniej, niż je dostrzegamy na polach. Już jesienią musimy je zasiać, abyśmy mieli pewność, że na wiosnę zacznie wszystko kwitnąć i nasze pole pokryje się pięknymi kłosami. Jednak żeby tak faktycznie było, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie nasion i ich ochronę przed chorobami. A to oznacza, że musimy wykorzystać w tym celu zaprawy nasienne. Jeśli poświęcimy na to trochę czasu, to z pewnością nie będziemy żałować, a co więcej, będziemy znacznie zwiększali szanse na to, że z naszymi plonami nic złego się nie stanie.

Na czym to polega?

Zanim sięgniemy po zaprawy nasienne, powinniśmy się na początek dowiedzieć, na czym to wszystko polega i czego możemy się tutaj spodziewać. Dlatego też, warto wiedzieć, że takie zaprawy nasienne, to środki pozwalające na ochronę zbóż przed pojawieniem się choroby. Po prostu nasiona przechodzą dezynfekcję jeszcze przed posianiem, a to daje nam gwarancję, że do ziemi trafiają one zdrowe i pozbawione zalążków choroby. To powinien być pierwszy zabieg jaki wykonamy, a więc takie zaprawy nasienne będą miały spory wpływ na późniejszy wzrost roślin.

Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy tego etapu nie pomijali i co więcej, żebyśmy wykonywali go dokładnie tak, jak powinniśmy.

Musimy pomyśleć o wielu rzeczach

Przede wszystkim podczas wybierania zaprawy nasiennej, musimy zwracać uwagę na wiele rzeczy, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie ona działa dokładnie tak, jak chcieliśmy. Dlatego trzeba pomyśleć o płodozmianie, o tym, jaki mamy rodzaj gleby, a nawet o tym, jakie plony zazwyczaj osiągamy. Co więcej, wybierając zaprawy nasienne, musimy także zwrócić uwagę na to, skąd mamy nasiona, jaki będzie to rodzaj uprawy, a nawet jakie choroby przede wszystkim mogą zaatakować to nasze zboże. Im więcej będziemy wiedzieli na ten temat, tym większa szansa, że faktycznie nasze działania nie pójdą na marne i będziemy mieli szansę poradzić sobie z tego typu chorobą. Warto też pamiętać, że takie zaprawy nasienne przyniosą spodziewany skutek, jeśli będziemy wszystko wykonywać tak jak należy. Dlatego poza doborem odpowiedniej zaprawy nasiennej, musimy mieć pewność, że używamy właściwych narzędzi do jej nakładania, że później będziemy trzymać nasiona w suchym i przewiewnym miejscu, a przede wszystkim, musimy pamiętać o wykonaniu tego wszystkiego, jeszcze przed ich zasianiem. Warto podejmować wszystkie możliwe działania, aby chronić nasze zboża przed działaniem grzybów. Dlatego też, nie możemy zapominać, jak wiele mogą nam dać zaprawy nasienne i koniecznie musimy je wykorzystywać podczas uprawy zbóż.