Jak dbać o delikatne rośliny?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że rośliny są różne, a to też oznacza, że potrzebują one różnej ochrony. Im delikatniejsze rośliny, tym nasze działania także powinny być delikatniejsze, a dodatkowo jeszcze, powinniśmy korzystać wyłącznie z preparatów, które będą do nich przeznaczone. To właśnie oznacza, że dokładnie musimy się przyjrzeć temu, co jest proponowane do takich roślin, tak abyśmy mieli pewność, że im nie zaszkodzimy.

Sprawdzajmy co lubią

Przede wszystkim, jeśli mamy delikatne rośliny, to musimy się liczyć z tym, że szybciej i mocniej będą one reagowały na nieodpowiednie dla siebie warunki. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy sprawdzili czy naszą roślinę powinniśmy trzymać w pełnym słońcu czy w półcieniu, ile wody lubi, a także czy powinniśmy ją wystawiać na bezpośrednie działanie słońca. Poza tym, może się okazać, że będzie ona potrzebowała specjalnie zmiękczonej wody i wówczas nie będzie nam wolno podlewać jej taką wodą prosto z kranu.

Odpowiedni nawóz

Każda roślina potrzebuje prawidłowego nawożenia. Delikatne rośliny nie są tutaj wyjątkiem, z tym że powinniśmy szukać nawozów, które są przeznaczone specjalnie dla nich. Wówczas będziemy mieli pewność, że nie tylko zawiera on wszystkie niezbędne składniki, ale także, że posiada je w odpowiedniej ilości.

Musimy również wiedzieć, kiedy taki nawóz stosować, tak abyśmy mieli pewność, że nasze delikatne rośliny, otrzymują go w najbardziej optymalnym dla siebie czasie.

Wycierajmy z kurzu

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że rośliny się kurzą i brudzą. W naturalnych warunkach są myte przez deszcz, jednak rośliny doniczkowe, trzymane w domu nie mają takiej możliwości. Dlatego właśnie powinniśmy je delikatnie przecierać wilgotną szmatką, najlepiej namoczoną w wodzie z szarym mydłem. Jeśli nasze delikatne rośliny mają tylko liście, nie mają kwiatów, które mogłyby się zniszczyć, to możemy je włożyć pod prysznic i w ten sposób delikatnie je umyć. Wówczas nie tylko będą się ładniej prezentowały, ale także będą mogły więcej korzystać ze słońca. A jeśli zastosujemy nawóz dolistny, to będziemy mieli pewność, że jego działanie jest skuteczne i że faktycznie przenika do naszej rośliny. Im więcej będziemy wiedzieli, na temat opiekowania się delikatnymi roślinami, tym z pewnością lepiej będą się one prezentowały. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy mieli pewność, że poznaliśmy wszystkie zasady zajmowania się takimi roślinami i nawożenia ich.

Ponieważ są to delikatne rośliny, to nieodpowiednie warunki wzrostu zaszkodzą im dużo bardziej i znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku innych roślin.